Part A:
Day 1: Take pill # 1: 500 mg
Day 2: 500*.75= 375 mg
Take pill #2: 375+500= 875 mg
Day 3: 875*.75= 656.25 mg
Take pill #3: 656.25+500= 1156.25 mg
Day 4: 1156.25*.75= 867.19mg
Take pill #4: 867.19+500= 1367.19 mg
Day 5: 1367.19*.75= 1025.39 mg
Take pill #5: 1025.39+500= 1525.39 mg
Day 6: 1525.39*.75= 1144.04mg
Take pill #6: 1144.04+500= 1644.04mg
Part b)
Day 1: Take two pills: 1000 mg
Day 2: 1000*.75= 750 mg
Take two pills: 750+1000= 1750 mg
Day 3: 1750*.75= 1312.5 mg
Take half a pill: 1312.5+250= 1562.5 mg
Day 4: 1562.5*.75= 1171.875 mg
Take half a pill: 1171.875+250= 1421.875 mg
Day 5: 1421.875*.75= 1066.41 mg
Take half a pill: 1066.41+250= 1316.41 mg
Day 6: 1316.41*.75= 987.3075 mg
Take half a pill: 987.3075+250= 1237.3075 mg
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment